IMG 8e49240df3e010d8a074875bc8eac984 V
Ανακοινώσεις Δράσεις Εκδρομές Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Εκδρομή στα Ιωάννινα

Το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Νάξου πήγε Γιάννενα!

Μέρες γεμάτες χαμόγελα, αισιοδοξία και ζωντάνια!

Αρχικά επισκεφτήκαμε τη Γαλακτοκομική Σχολή Ιωαννίνων του ΕΛΓΟ ΔΗΜΗΤΡΑ, ενημερωθήκαμε για τον τρόπο λειτουργίας της σχολής, το πώς φτιάχνονται τα γαλακτοκομικά προϊόντα και γευτήκαμε χειροποίητο παγωτό! Στη συνέχεια έγινε περιήγηση στο Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων Βρέλη και στο Σπήλαιο Περάματος με τους σταλακτίτες και τους σταλαγμίτες! Παρακολουθήσαμε την ταινία Kunfu panta 4 στο σινεμά και το βράδυ φάγαμε και χορέψαμε σε ένα όμορφο ρεμπετάδικο! Την επόμενη μέρα, αφού γνωρίσαμε καλύτερα την πόλη των Ιωαννίνων και γευτήκαμε τον παραδοσιακό μπακλαβά, επισκεφτήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο, το Κάστρο (Ιτς Καλέ) με το Μουσείο Αργυροτεχνίας και το Βυζαντινό Μουσείο και κατευθυνθήκαμε για το νησάκι της Κυρά Φροσύνης και το σπίτι του Αλή Πασά! Η εκδρομή μας έκλεισε στο Μέτσοβο, με την Πινακοθήκη Αβέρωφ, τα πετρόχτιστα δρομάκια και τις δοκιμές σε τυριά και ζυμαρικά!

Οι σχολικές εκδρομές αποτελούν ένα ευχάριστο διάλειμμα στη ρουτίνα του σχολείου, τόσο για τους μαθητές όσο και για τους εκπαιδευτικούς, αφού γεμίζουν με εμπειρίες, νέα γνώση και συναισθήματα!