FB IMG 1711912103871
Ανακοινώσεις Δράσεις

Άσκηση πυρκαγιάς

Το πυροσβεστικό κλιμάκιο Νάξου, οργάνωσε άσκηση στο σχολικό συγκρότημα του ΕΠΑΛ Νάξου με το οποίο συστεγαζόμαστε!

Η άσκηση περιελάμβανε εκδήλωση πυρκαγιάς, μετά από σεισμό, απεγκλωβισμό μαθητών και διακομιδή τραυματιών από το ΕΚΑΒ. Οι μαθητές των δύο σχολείων ΕΠΑ.Λ και ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ-Λ συγκεντρώθηκαν στον αύλειο χώρο και παρακολούθησαν την άσκηση.

Επίσης, έγινε επίδειξη καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) από ιατρικό προσωπικό του Κ.Υ. Νάξου. Στην άσκηση συμμετείχαν εκτός από εκπαιδευτικούς και μαθητές των δύο σχολείων, εκπρόσωποι του Δήμου Νάξου, αστυνομικός σταθμός Φιλωτίου, πυροσβεστικό κλιμάκιο Νάξου, προσωπικό του Κ.Υ. Νάξου.

Στο τέλος, έγινε παρουσίαση σε εκπαιδευτικούς και εκπροσώπους για τη λειτουργία της πολιτικής προστασίας, πρόληψη και αντιμετώπιση φυσικών καταστροφών.

Ευχαριστούμε θερμά για την πολύ σημαντική αυτή άσκηση εκ μέρους μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών του σχολείου μας!